Fotky mikroregionu

Fotky mikroregionu

Fotky přehrad a okolní přírody

2018 Havířov v květech

Havířov zaplnili 16.6.2018 opět květiny a alegorické vozy. Náš mikroregion se zúčastnil květinovým koňským povozem a dále jsme do průvody zajistili dva historické traktory. Akce včetně kulturního programu měla u návštěvníků velmi pozitivní ohlas.

2018 Těrlicko sochařský park

Velmi hodnotný soubor sochařských děl musel být v Těrlicku přemístěn na nové místo. To se našlo v prostoru historického hřbitova a jeho slavnostní otevření proběhlo 25.5.2018 za přítomnosti starosty obce M. Poláška, místostarosty J. Macury a sochaře a kurátora parku M. Kuchaře.

2018 GLOBalnie 2018 Katowice

Ve dnech 23.-25.3.2018 jsme se potřetí zúčastnili veletrhu cestovního ruchu v Katowicích. Účast firem, ale i samosprávných celků na veletrhu každoročně roste a význam polských turistů je pro naši oblast významný. Proto na této akci naše území propagujeme.

2018 Setkání mikroregionů v Řece

Setkání připravil DSO povodí Stonávky v Řece dne 22.3.2018. Setkání se zúčastnil senátor Jiří Ciencala, který nás seznámil s aktuální projednávanou legislativou a průběhem programu RESTART. Ten zatím obce nevnímají jako oblast, kde mohou uplatnit a uspokojit své požadavky a potřeby. Jan Krkoška, náměstek hejtmana MSK, seznámil se strategií rozvoje venkova MSK. V diskuzy se přítomni vyjádřili ke stále rostoucí zbytečné byrokracii, která doléhá na obce i s nepochopitelnými a zbytečnými zákony jako majetková přiznání členů ZO a nařízení GDPR.

2018 Lyžařské závody

V neděli 18.2.2018 proběhl 6. ročník lyžařských závodů, kterého se zúčastnilo 68 závodníků. A co je zvláště potěšující, počet dětí do 15 let vzrostl na 26 startujících. Výsledky: Hoši 0-15 let 1. Dominik Špils Horní Bludovice 2. Filip Harastej Dolní Domalsavice 3. Filip Rečičár Těrlicko Muži 16-40 1. Nicolas Harastej Dolní Domaslavice 2. Daniel Svížala Těrlicko 3. Lukáš Mervart Těrlicko Muži 41+ 1. Dušan Polášek Havířov 2. Vladimír Harastej Dolní Domaslavice 3. Jaromír Žvak Těrlicko Dívky 0-15 1. Markéta Janošová Těrlicko 2. Mariana Janošová Těrlicko 3. Natálie Guziurová Těrlicko Ženy 16-40 1. Nikola Chrobočková Horní Bludovice 2. Alicija Chmielová Těrlicko 3. Kateřina Sviechová Těrlicko Ženy 40+ 1. Andrea Harastejová Dolní Domaslavice 2. Marcela Tyrlíková Albrechtice 3. Irena Nedělová Bruzovice

2017 Konference venkov

Konference k problematice venkova, kterou pořádá SPOV a NS MAS se v Dříteči na Pardubicku zúčastnili ve dnech 2.-3.11. Jaroslav Gragar, místostarosta Horních Bludovic a Jaroslav Votýpka za LUSTON o.p.s.. Jednání proběhlo v areálu golfového resortu, který vznikl na bývalé skládce elektrárny Chvaletice. Prohlédli jsme si i úspěšné projekty v okolí.

2017 Lodygowice společný projekt

V rámci projektu "Historie a kulturní krajina" jsme se zúčastnili konference "Kultura během staletí" ve dnech 12.-13.10.2017. Seznámili jsme se s historií Zywiecka a polských Beskid v městském muzeu v Žywci a prohlédli si i jeho další prostory. V tomto městě jsme si dále prohlédli i muzeum pivovaru. Druhý den jsme věnovali širšímu okolí Lodygowic a Žiwca. Navštívili jsme výrobce fujar v Koniakově, horalský obchůdek s muzeem a ve Wisle skokanský můstek A. Malysza. Na závěr jsme diskutovali se starostou obce A. Piterou a vedoucím pracovníke úřadu M. Zyzakem.

2017 Střelecké soutěž v Těrlicku

V pátek 22.9.2017 se na střelnici v Horním Těrlicku už po sedmé sešli starostové a žáci základních škol obcí Mikroregionu Žermanické a Těrlické přehrady ke střeleckému klání O pohár starostů mikroregionu. Letošního ročníku se účastnili žáci základních škol z obcí: Albrechtice, Bruzovice, Horní Bludovice, Dolní Domaslavice, Žermanice, Těrlicko, Soběšovice, Lučina a Pazderna. Žáci soutěžili ve střelbě na terč ve dvou kategoriích - I. a II. stupeň a v rychlopalbě na sklopky v jedné kategorii. O nejlepší výsledky ve střelbě na terč v kategorii žáků I. stupně ZŠ se postarali žáci za obce Bruzovice Max Grygar a Veronika Klimasová a se ziskem 84 bodů se umístili na 1. místě. Druhé místo získali Jakub Funiok a Filip Guziur z obce Lučina a získali 80 bodů, třetí místo obsadili ziskem 76 bodů žáci ZŠ z Horních Bludovice - Max Bouchala a Jan Brindzik. V kategorii starších žáků II. stupně získali 1. místo žáci ZŠ z Těrlicka Tomáš Ďulík a Alexandr Valíček s 85 body, s těsnu ztrátou jednoho bodu se na druhé příčce se umístili Lucie Pnioková a Jan Koloničný z Dolních Domaslavice, kdy získali 84 bodů a třetí místo patřilo Danu Škrobánkovi a Samuelu Mrozkovi z Horních Bludovic za získaných 78 bodů. V kategorii rychlopalba na sklopky na stupních vítězů stanul Jan Barabosz z Těrlicka, stříbro vybojoval Tomáš Ďulík opět z Těrlicka a bronz a třetí místo Jan Šrotek ze Soběšovic. V soutěži starostů je pořadí téměř neměnné: 1. Polášek Martin, 2. Neděla Pavel, 3. Feber Jindřich

2017 Pszczyna, podpis dohody o spolupráci

Powiat Pszczyňski a Mikroregion Žermanické a Těrlické přehrady podepsal dne 30.3.2017 v Pszczyně dohodu o spolupráci a rozvoji vztahů. Za naši stranu se této události zúčastnili Jana Pohludková, Martin Polášek ( podepsali i dohodu), Jindřich Feber, Tomáš Dámek a Jaroslav Votýpka. Za polského partnera dohodu podepsali guvernér Pszczyny Pavel Sadza a Barbora Bandola, předsedkyně okresní rady Pszczyny. Naši hostitelé přikládají dohodě velký význam a podle toho probíhal i celý akt podpisu. Hostitelé se nám pozorně věnovali i odpoledne a ukázali nám park a městskou oboru s jejich zubry.

2017 Region Beskydy

V rámci projektu "Společně"/"Razem" uspořádal ve dnech 23.-24.5.2017 Region Beskydy a polský Region Beskidy studijní cestu do Bielsko-Biale a okolí. Cílem bylo seznámit se s dobrou praxí u našeho dlouholetého partnera.

2017 Albrechtice, volejbalový turnaj

Volejbalový turnaj o pohár mikroregionu proběhl 27.5.2017 v Albrechticích. 17. ročníku se zúčastnilo 6 družstev v konečném pořadí: 1. Albrechtice, 2. Havířov, 3. Těrlicko, 4. Horní Bludovice, 5. Soběšovice A, 6. Soběšovice B

2017 Setkání mikroregionů Bystřice

Za velmi nepříznivého počasí se sešli dne 28.4.2017 v Bystřici zástupci DSO Sdružení obcí Jablunkovska, Povodí Stonávky a Mikroregionu Žermanické a Těrlické přehrady. Zmocněnec vlády a senátor J. Ciencala seznámil starosty s regionální strategií RE:START pro kraje Moravskoslezský, Ústecký a Karlovarský, která má dosáhnout proměny struktury hospodářství a tím rychlejšího hospodářského růstu. Poskytuje analýzu a návrhy v důležitých oblastech až po osobní zodpovědnost v akčních plánech, což přítomní hodnotili jako velmi pozitivní. V neformální diskuzi pak došlo i na výměnu zkušeností mezi starosty.

2017 Katowice GLOBalnie 2017

Podruhé se zúčastnil mikroregion veletrhu cestovního ruchu v Katowicích. Reakce polských návštěvníků na náš region byla velmi pozitivní a vstřícná. Stánek byl dostatečně reprezentativně připraven i zásoben propagačními materiály.

2017 Lyžařské závody v Řece

Závody proběhly v atraktivním prostředí večerního lyžování 5.2.2017 v lyžařském areálu v Řece. Na dobře upravené trati, za příjemného počasí soutěžilo 35 závodníků v šesti kategoriích. Vítězové jednotlivých kategorií: Dívky – Markéta Janošová, Těrlicko Chlapci – Filip Harastej, Dolní Domaslavice Muži mladší - Nicolas Harastej, Dolní Domaslavice Ženy mladší – Nikola Chrobočková, Horní Bludovice Muži starší – Martin Polášek, Těrlicko Ženy starší – Martina Janošová, Těrlicko

2016 Národní konference Venkov

V Litoměřicích proběhl ve dnech 20.-21.10. osmý ročník této konference s tématy-rodina základ státu a škola základ života, svoboda, rovnost, partnerství, kulturní dědictví s dopadem na venkov. První den byl ryze konferenční a druhý den se účastníci rozjeli na exkurze do okolních obcí a měst.

2016 Střelecká soutěž v Těrlicku

6. ročník střelecké soutěže pro děti ZŠ proběhl letos za pěkného slunečného počasí. Zúčastnili se děti z 8 obcí a výsledky byly velmi těsné. Na závěr soutěžili i starostové.

2016 Volejbalový turnaj

v Albrechticích proběhl 17. ročník volejbalového turnaje "O pohár mikroregionu". Vítězem se stalo družstvo Albrechtic, 2. Těrlicko, 3. Horní Bludovice, 4. Havířov, 5. Soběšovice

2016 Katowice veletrh  GLOBalnie

Ve dnech 17.-20.3.2016 jsme se zúčastnili 22. veletrhu cestovního ruchu v Katowicích. Polští návštěvníci tvoří hlavní část zahraničních turistů a proto jsme se rozhodli prezentovat zde naši oblast. Představili jsme možnosti našich přehrad a zvali jsme i na tradiční motocyklové závody Havířovský Zlatý kahanec na okruhu v Těrlicku. Veletrh navštívilo vedení města Havířova a radní Těrlicka.

2015 Bezručova chata na Lysé hoře

Klub českých turistů pozval 20.11. zástupce obcí, které přispěli na obnovu Bezručovi chaty na Lysé hoře, aby jim poděkoval za spolupráci při její obnově.

2015 Národní konference VENKOV 2015

Sedmý ročník konference proběhl 12.-13.10 v historicky významném místě naší republiky na Velehradě. Tématem konference byla půda a její význam jako dar života, dar obživy, dar žití a dar poznání. V programu byla i návštěva obcí v okolí. Konferenci navštívil i ministr zemědělství M. Jurečka . Za mikroregion se zúčastnili Mgr. Karel Liberda z Horních Bludovic a Ing. Jaroslav Votýpka z Lučiny.

2015 Střelecké závody Těrlicko

Výsledková listina 5. ročníku střelecké soutěže Mikroregionu Žermanické a Těrlické přehrady "O pohár starostů" konané dne 11.9.2015 v Těrlicku Terče 1. stupeň 1. místo ZŠ Lučina Ondřej Guziur Michal Mojžíšek 81 b. 2. místo ZŠ Horní Bludovice Čestmír Bezecný Nikolas Chromec 67 b. 3. místo ZŠ Bruzovice Vojtěch Kovalčík Kryštof Karásek 66 b. Terče 2. stupeň 1. místo ZŠ Těrlicko Tomáš Ďulík Rostislav Kolek 93 b 2. místo ZŠ Těrlicko Karel Juchelka Renata Stalmachová 58 b. 3. místo ZŠ Albrechtice Michael Baron Matěj Šimara 57 b. Sklopky 1. místo ZŠ Lučina Michal Mojžíšek 2. místo ZŠ Horní Bludovice Lukáš Galla 3. místo ZŠ Horní Bludovice Nikolas Chromec

2015 EUROREGION BESKYDY - přehlídka realizovaných projektů CZ-PL Euroregionu Beskydy - SZCZYRK 3.-4.9.

EUROREGION BESKYDY - přehlídka realizovaných projektů CZ-PL Euroregionu Beskydy - SZCZYRK 3.-4.9.2015 Akce se zúčastnili všichni členové Regionu Beskydy a Regionu Bieskydy. Za mikroregion byli přítomni předsedkyně Jana Pohludková, čestný předseda Karel Obluk a za LUSTON o.p.s. Jaroslav Votýpka. Druhý den jsme navštívili 5 projektů hrazených z Fondu malých projektů

2015 Slovensko 16.-18.9., studijní cesta

Tématem studijní cesty byl "Potenciál rozvoje hospodářství a zaměstnanosti na venkově-příklady dobré praxe ze slovenského venkova." Účastníci studijní cesty navštívili během 3 dnů 9 obcí - Pruské, Jablonka, Vaďovce, Dvory nad Žitavou, Šarovce, Prenčov, Svätý Anton, Banskou Štiavnici a Španiu Dolinu, kde se seznámili s realizovanými projekty i s budoucími záměry.

2015 Otevření cyklotrasy v Těrlicku

U příležitosti slavnostního otevření části cyklotrasy Havířov -Těrlicko na území Těrlicka byla dne 25.6. uspořádána cykloakce pro děti základních škol v území mikroregionu a družební obce Chybie z Polska. Dále se zúčastnili zástupci obcí Bohumín, Stonava, Bruzovice, Raciborz a Chybie. Pro všechny byl připraven program oddílu cyklotrialu z Havířova, BESIP a automotoklubu Těrlicko. Akce se zúčastnilo 70 dětí a byla hodnocena velmi pozitivně.

2015 Havířov v květech

I letošního ročníku se 20.5. zúčastnil mikroregion v průvodu alegorickým vozem. Koňské spřežení s vozem naloženým uhlím připomenulo setkání hornických měst.

2015 Volejbalový turnaj "O pohár mikroregionu"

Volejbalový turnaj proběhl 16.5.2015 s těmito výsledky: 1. Albrechtice, 2. Těrlicko, 3. Horní Bludovice, 4. Soběšovice

2015 Zámeček v Lodygowicích

Návštěva v Logygowicích Na pozvání starosty obce Lodygowice pana Andrzeje Pitery se ve dnech 22.-23.1.2015 zúčastnili naši zástupci předsedkyně Jana Pohludková, čestný předseda Karel Obluk a ředitel Luston o.p.s. Jaroslav Votýpka slavnostního otevření rekonstruovaného zámečku v Lodygowicích. Rekonstrukce proběhla z operačního programu přeshraniční spolupráce Euroregionu Beskydy . Zámeček je v majetku obce a slouží jí jako reprezentativní a kancelářské prostory. Využili jsme tuto příležitost k představení naší nové předsedkyně a předání pamětní plakety našemu hostiteli jako poděkování za dosavadní velmi dobrou neformální spolupráci s přáním pokračovat v ní i budoucnu. Polský partner vyslovil přesvědčení v této spolupráci pokračovat a dále ji rozvíjet.

 2015 Regiontour

Ve dnech 15.-18.1.2015 se mikroregion podruhé zúčastnil společně s Havířovem veletrhu cestovního ruchu v regionech. Naše zastoupení tvořili předsedkyně Jana Pohludková, místopředseda Martin Polášek, radní obce Těrlicko Iveta Chalupová a Anna Mašínská a Jaroslav Votýpka. Výstavní stánek byl odbornou veřejností i návštěvníky hodnocen velmi dobře. Navštívili ho starostové z našeho okolí, kolegové ze Slovenska i představitelé města Havířova. Přes velmi kladnou odezvu musíme ve spolupráci s vedením Havířova provést vyhodnocení této akce a rozhodnout se zda budeme pokračovat a v jaké podobě.

2014 Střelecké závody v Těrlicku

Střelecké závody O pohár starostů Mikroregionu Žermanické a Těrlické přehrady konaných dne 12.9.2014 v Těrlicku. Výsledková listina V kategorii žáci 1.stupeň – střelba na terč: 1.místo Lučina Michal Mojžíšek Barbora Funioková 2.místo Těrlicko Michaela Helisová Denis Grutman 3.místo Albrechtice Michal Baron Matěj Šímara V kategorii žáci 2.stupeň – střelba na terč: 1.místo Těrlicko Marie Juchelková Kateřina Kaletová 2.místo Těrlicko Tomáš Ďulík Karel Juchelka 3.místo Dolní Domaslavice Matěj Kocián Marek Slonka V kategorii žáci – střelba na sklopky: 1.místo Těrlicko Kateřina Kaletová 2.místo Těrlicko Karel Juchelka 3.místo Soběšovice Alena Šrotková

2014 15 let Mikroregionu Žermanické a Těrlické přehrady

Foto z oslav založení Mikroregionu.

2014 Turnaj ve volejbale

Volejbalový turnaj smíšených družstev "O pohár mikroreginu" se letos uskutečnil 17. května v Albrechticích. KONEČNÉ POŘADÍ: 1. TĚRLICKO 2. ALBRECHTICE 3. H. BLUDOVICE 4. SOBĚŠOVICE 5. HAVÍŘOV 6. D. DOMASLAVICE 7. LUČINA

2014 Havířov v květech

Na letošním ročníku jsme se jako mikroregion poprvé účastnili třemi alegorickými vozy.

2014 Regiontour

Od pátku 17. ledna do neděle 19.ledna mohli lidé navštívit mezinárodní veletrh cestovního ruchu Regiontour, který se konal na brněnském výstavišti. Svou expozici zde mělo již tradičně i město Havířov. Poprvé však ve spolupráci s Mikrogionem Žermanické a Těrlické přehrady.

2013 Mikroprojekt - Historie je součástí kulturní krajiny

Projekt řeší opravu drobných sakrálních objektů a památníků obětem 2.světové války a je realizován z Fondu mikroprojektů Euroregionu Beskydy/Bieskidy CZ.3.22/3.3.06/13.03795 a spolufinancovány z prostředků ERDF v rámci OPPS CZ – PL 2007-2013. Partnerskou obcí je pro tento projekt polská obec Lodygowice

2013 Havířov v květech

Na pozvání primátora Ing. Zdenka Osmanczyka jsme se zúčastnili dne 15. 6. 2013 za Mikroregion Žermanické a Těrlické přehrady akce „Havířov v květech“. Příjemný dojem z průvodu, umění floristů i neformální diskuze s představiteli města byli důvodem ke spokojenému zážitku z této akce.

2013 Fond malých projektů - Závěrečná konference

Ve dnech 13 -14. 6. 2013 proběhla v Soběšovicích závěrečná konference k projektům z Fondu mikroprojektu přeshraniční spolupráce CZ/PL Euroregionu Beskydy. Projekty "Kulturní krajina a historické kořeny" a "Společná historie nás spojuje i dnes" byly zaměřeny na opravu drobných sakrálních objektů. Konference se zúčastnil i polský partner obec Lodyqowice, která realizovala projekt se stejným zaměřením. Partneři představili své projekty a potom si v terénu prohlédli opravené objekty. Zbývající čas společného setkání věnovali diskuzi o své práci a svých problémech. Konference ukončila dobrou roční spolupráci na projektech a současně potvrdila zájem partnerů na další spolupráci a prohlubování našich vztahů do budoucna.

2013 Havířov novým členem

Na 102. zasedání valné hromady starostů, které proběhlo 30.4.2013 v Lučině byl přijat nový člen mikroregionu Statutární město Havířov, které zastupoval primátor Ing. Zdeněk Osmanczyk.

2013 O pohár mikroregionu

Lyžařský závod

2013 POHÁR STAROSTŮ REGIONU BESKYDY

POHÁR STAROSTŮ REGIONU BESKYDY OBŘÍ SLALOM BÍLÁ 2013 19. března letošního roku se ve SKI areálu na Bílé uskutečnil již čtvrtý ročník závodů starostů, místostarostů a členů samospráv v lyžování. I letos závodníci měřili síly a rychlost v obřím slalomu, který se jel dvoukolovým způsobem. Závodů se účastnilo 29 závodníků a cca 20 podporovatelů - členů samospráv. Po závodě byl pro všechny účastníky akce připravený doprovodný program. Milovníci běžeckého lyžování se vydali na upravené běžecké okruhy, vyznavači sjezdového lyžování zdokonalovali styl ve SKI areálu a nelyžaři obdivovali krásy obce Bílá.

2012 Konference Inteligentní město

Zástupci mikroregionu Karel Obluk, Pavel Postůvka, Jaroslav Votýpka se zúčastnili ve Vendryni konference „Inteligentní město“, s tématem postavení, práce a spolupráce samosprávy, úředníků a občanů pro zajištění trvalého rozvoje našich obcí a měst. Projekt bude pokračovat i v roce 2013 dalšími setkáními.

2012 Mikroprojekt - Společná historie nás spojuje i dnes

Projekt řeší opravu drobných sakrálních objektů a je realizován z Fondu mikroprojektů Euroregionu Beskydy/Bieskidy CZ.3.22/3.3.06/12.03018 a spolufinancovány z prostředků ERDF v rámci OPPS CZ – PL 2007-2013. Partnerskou obcí je pro tento projekt polská obec Lodygowice.

2012 Mikroprojekt - Kulturní krajina a historické kořeny

projekt řeší opravu drobných sakrálních objektů a je realizován z Fondu mikroprojektů Euroregionu Beskydy/Bieskidy CZ.3.22/3.3.06/12.03019 a spolufinancovány z prostředků ERDF v rámci OPPS CZ – PL 2007-2013. Partnerskou obcí je pro tento projekt polská obec Lodygowice.

2012 Návštěva v Lodygowicích

Fond Mikroprojektů Euroregionu Beskydy/Bieskidy, OPPS CZ-PL 2007-2013 Partnerský projekt obce Lodygowice V rámci výše uvedeného projektu realizuje mikroregion a polský partner projekty na opravu drobných sakrálních objektů. Náš partner, obec Lodygowice, svůj projekt končí a uspořádal ve dnech 20. - 21. 9.2012 závěrečný seminář, kterého se za českou stranu zúčastnilo deset zástupců. Ve čtvrtek odpoledne zástupci obou stran přednesli své referáty o sakrálních objektech a jejich historii. Poté jsme navštívili opravené objekty v terénu, včetně krásného dřevěného kostela. Na slavnostním setkání podepsaly wójt gminy Lodygowice pan Andrzej Pitera a předseda mikroregionu Karel Obluk rámcovou dohodu o budoucí spolupráci. Ve večerních hodinách proběhla vzájemná diskuze na široká témata života v obcích, režimů samosprávy v našich zemích i možností spolupráce do budoucna. K tomu nám zahrála místní folklórní skupina. V pátek jsme navštívili v blízkém Žiwiecu muzeum největšího pivovaru v Polsku. V Lodygowicích se nám pak hostitelé pochlubili rekonstruovanou budovou jeslí a mateřské školy, novou knihovnou se zázemím pro společenskou činnost a historickým sálem, který se chystají rekonstruovat. Celá návštěva proběhla v mimořádně přátelské atmosféře a našim pozorným hostitelům můžeme jen poděkovat.

2012 Východní Čechy zasedání Regionu Beskydy

Pracovní výjezdní zasedání Regionu Beskydy do východních Čech, ve dnech 5.6. – 7.6.2012 Cílem pracovního výjezdního zasedání je poznat práci a její výsledky v Regionu Glacensis. V nabitém programu nás provázel člen předsednictva Regionu Glacensis Jiří Čepelka. Jako bývaly starosta Ústí n. Orlicí nám podal přesné informace o městě a jeho aktivitách i ve spolupráci s Regionem Glacensis. Navštívili jsme firmu FGR, která vyrábí nejsilnější sériově vyráběný motocykl na světě, centrum česko-polského setkávání v Hernychově vile, sportovní centrum Tichá Orlice, ZUŠ mistra J. Kociana a klidovou zónu Kocianka. Podívali jsme se na městskou slavnost – Město v pohybu. Další den jsme se přesunuli do Polska do oblasti lázní Kudowa Zdroj a prohlédli si realizované projekty a mikroprojekty. Po přesunu do Žacléře jsme navštívili dělostřeleckou tvrz Stachlberg, součást československého opevnění z roku 1938. Neuvěřitelné množství práce hrstky nadšenců, kteří zpřístupnili tuto stavbu, jež je součástí naší historie. Poslední den naší cesty jsme navštívili Jánské Lázně a Černou horu s nádherným výhledem na Sněžku a prohlídkou rašeliniště.

2012 Setkání Mikroregionů

V Soběšovicích proběhlo 27.4.2012 setkání mikroregionů Sdružení obcí Jablunkovska, Mikroregionu obcí povodí Stonávky a Mikroregionu Žermanické a Těrlické přehrady, které podle dohody navázalo na loňské říjnové setkání na Hrčavě. Celkem 34 starostů a hostů diskutovalo na témata práce v mikroregionech, příprava programu LEADER na nové plánovací období 2014-2020 a zkušenosti s činností obcí s rozšířenou pravomocí. Přítomní se shodli , že sdružení obcí mají významnou roli v rozvoji daných území, k čemu dobře napomáhá metoda programu LEADER. Pro lepší spolupráci s obcemi s rozšířenou působností bylo dohodnuto vyvolat s jejich vedeními schůzky, na kterých se projednají činnosti, v nichž cítíme potřebu změny, nebo úpravy

2012 Pohár starostů Bílá

Pohár starostů Bílá 1.3.2012 Region Beskydy uspořádal 3. ročník lyžařských závodů Pohár starostů. Náš mikroregion se zúčastnil také a družstvo ve složení Tyrlíková Marcela, Bc. Polášek Martin a Wunsch Tomáš se umístilo na 2. Místě. V soutěži jednotlivců se umístili na druhých místech Tyrlíková Marcela a Wunsch Tomáš.

2011 Podpora RUD v Ostravě

Naši zástupci se zůčastnili setkání v Ostravě před Magistrátem města Ostravy k podpoře návrhu RUD z dílny MF, které připravil Spolek pro obnovu venkova. Současně jsme tím chtěli vyjádřit náš zamítavý postoj ke kampani města Ostravy, která tuto problematiku zjednodušuje a zbytečně vyhrocuje.

2011 Střelecký turnaj

Obec Těrlicko ve spolupráci s MR a Luston o.p.s. uspořádala pro děti základních ěkol 16. 9. 2011 na střelnici v Těrlicku STŘELECKÝ TURNAJ. Děti soutěžili ve dvou soutěžích. Na klasický terč a na čas na teřče užívané v biathlonové soutěži. Počasi nám přálo a odezva dětí na akci byla velmi pozitivní.

2011 Studiuní cesta se ŠOV Třanovice

Ve dnech 25. -26.8. 2011 jsme se účastnili studijní cesty v rámci projektu "aktivity ŠOV Třanovice 2011" za realizovanými projekty na územi MAS Sdružení Růže. Borovany-Nazazet - chráněná dílna, Dobrá voda - zpřístupnění poutního místa,Světví - obnovení návsi, Nové hrady - historická kovárna, klášter.

2011 Podpora RUD v Praze

Naší zástupci se zúčastnili 21.9.2011 v Praze manifestační akce na podporu návrhu RUD ministerstva financi. Sešlo se kolem 800 zástupců obcí na náměstí J. Palacha, aby se pak přesunuli před úřad vlády české republiky, kde přišel premiér Petr Nečas a krátce na toto téma s přítomnými pohovořil.Řekl, že změna financování obcí je nutná a že jí vláda bude v říjnu projednávat.Přesný obsah změny a termínu platnosti nového RUD je zatím neurčitý.

2011 Východní Morava

mikroprojekt Učíme se u sousedů

2010 Litva, Finsko, Estonsko

Cestu do Pobaltských republik se zaměřením na práci MASek a využití prostředků programu LEADER připravila opět ŠOV Třanovice. Předmětem diskuzí byla samozřejmě i samospráva a její spolupráce se státem.

2010 Turnaj ve volejbale

Turnaj ve volejbale konaný v obci Dolní Domaslavice.

2008 Francie-Bretaň

Tato studijní cesta navázala na kontakty s francouzskou stranou, konkrétně profesorem LeBlanckem, člověkem, který má Česko velmi rád. Akci připravil SPOV a ŠOV Třanovice. Opět jsme se seznámili s principy fungování samosprávy a zaměřili se na zdejší zkušenosti spolupráce samosprávy a podnikatelů ve všech oblastech se zaměřením na místní nebo krajové speciality,zajímavosti, tradice (výroba, zpracovatelský průmysl, cestovní ruch,kultura).

10ti leté výročí vzniku MR

V roce 1997 předložily obce Soběšovicea Těrlickona straně české, Chybiea Strumieňna straně polské žádost na zpracování projektu Strategie rozvoje turistiky oblasti Žermanické přehrady,Těrlické přehrady a přehrady Goczalkovicev Polsku -v září 1998 byly zahájeny práce na společném projektu se záměrem spolupráce obcí v regionu včetně spolupráce přeshraniční.

2007 Turnaj ve volejbale

Turnaj ve volejbale konaný v obci Těrlicko

2007 prosinec Zasedání valné hromady starostu mikroregionu

Zasedání v obci Albrechtice.

2001 Irsko

Ekonomický tygr Evropy v tomto období. Spolupráce samosprávy s podnikateli byla cílem této studijní cesty, kterou připravil SPOV a ŠOV Třanovice.

2000 Norsko

Ve spolupráci SPOV a CK Juhász vznikla tato studijní cesta. Zaměření bylo na propojení turistického ruchu s možnostmi samosprávy, ale i spolupráce s podnikateli. I zde jsme poznávali základní principy fungování norské samosprávy.

2000 Rakousko

V Rakousku jsme se zaměřili na poznání ekologických technologií čištění vod, využití dřevní hmoty k topení a forem finanční podpory ze strany státu a samosprávy. V Itálii a Švýcarsku jsme se seznámili s formami a možnostmi spolupráce ve velkých turistických centrech.

1999 Rakousko, Itálie, Švýcarsko

První společná zahraniční cesta Mikroregionu ve spolupráci s CK Juhasz. Našim cílem bylo údolí Pitztal a okolí. Základním cílem bylo poznání způsobů spolupráce v cestovním ruchu a možnosti samosprávy.

1993 Nizozemí

První cesta starostů do zahraničí zaměřená na poznání základních principů a způsobů práce místní samosprávy v zemi dlouhodobých demokratických principů.